SAKRAMENTY ŚWIĘTE

1. CHRZEST – zgłasza osobiście jeden z rodziców w kancelarii parafialnej. Przedstawia:

• akt urodzenia dziecka
  • wypełnia kwestionariusz, który otrzymuje w kancelarii lub pobiera ze strony parafialnej /wypełnia dużymi, drukowanymi literami/
  • kwestionariusz podpisany przez oboje rodziców składa w kancelarii i otrzymuje karteczki do Spowiedzi Świętej. Rodzice żyjący bez ślubu kościelnego nie mogą przystąpić do Spowiedzi Świętej
  • w piątek przed chrztem, po wieczornej Mszy Świętej, zarówno rodzice, jak i rodzice chrzestni uczestniczą w nauce przedchrzcielnej w kościele
  • rodzice chrzestni przedkładają zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą być dopuszczeni do godności matki, czy ojca chrzestnego. Wyklucza się katolików żyjących np. na ślubie cywilnym, jak również w konkubinacie, czyli zamieszkujących razem.
  • formularz zgłoszenia można pobrać poniżej

CHRZEST DZIECKA – formularz

2. SAKRAMENT EUCHARYSTII – I Komunii Świętej

Informator Komunijny 2013-2014
Informator Komunijny 2014-2015
Informator Komunijny 2015-2016
Informator Komunijny 2016-2017

3. SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Zgłoszenie do Sakramentu Bierzmowania 2015-2016

Egzamin do bierzmowania – tezy

4. SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Protokoły przedmałżeńskie są spisywane po uprzednim uzgodnieniu terminu w kancelarii. W związku z RODO szczegółowe informacje odnośnie danych wymaganych do zawarcia małżeństwa należy omówić osobiście z proboszczem, po uprzednim umówieniu terminu spotkania.

SAKRAMENTALIA

1. POGRZEBY

Najlepiej zgłaszać w godzinach urzędowania, ale nie telefonicznie. Najpierw zgłaszamy pogrzeb w kancelarii, a później dopiero w zakładzie pogrzebowym. Żeby zgłosić pogrzeb nie trzeba mieć aktu zgonu, można go donieść później, gdyż jest niezbędny do pochówku. Wszystko ustalamy najpierw w kancelarii, a dopiero potem ogłaszamy termin pogrzebu.

2. DYSPENSA

Najważniejszymi dobrymi uczynkami o których mówi Pan Jezus są: post, modlitwa i jałmużna (tj. ofiara na zbożny cel) Dyspensy może udzielać TYLKO PROBOSZCZ nakładając równocześnie na korzystających z dyspensy obowiązek zadośćuczynienia albo przez określoną modlitwę albo jałmużnę lub modlitwę i jałmużnę. Zależy to od okoliczności i ilości osób korzystających z dyspensy. Dyspensy nie może udzielać wikariusz parafialny.

URZĘDOWANIE KANCELARII

• pn 8:00 – 10:00 oraz 16:00 – 17:00
  • wt 8:00 – 10:00
  • śr  8:00 – 10:00
  • cz  8:00 – 10:00
  • pt  8:00 – 10:00 oraz 16:00 – 17:00

Urzędowanie kancelarii w wakacje:

• pn 8:00 – 10:00
  • wt 8:00  – 10:00
  • śr  8:00  – 10:00
  • cz  8:00  – 10:00
  • pt  15:00 – 17:00

W soboty i święta kościelne i państwowe kancelaria nieczynna. Jak również w Wielki Piątek i Środę Popielcową.