Historia

Parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych Rydułtowy – Orłowiec

 

I. Wstęp

Orłowiec jest częścią Rydułtów oddalony około 2 km od kościoła pw. Św. Jerzego w Rydułtowach i 1,6 km od św. Jacka w Radoszowach. Podobna odległość dzieli go od kościoła w Czernicy. Mieszkańcy tej części Rydułtów od dawna zabiegali o budowę kościoła. Już w latach sześćdziesiątych czynił starania proboszcz ks. Wojciech Urban (prawdopodobna lokalizacja – Osiedle na Wzgórzu), a następnie ks. Alojzy Klon (lokuje nowy kościół w okolicy ul. Piecowskiej). Udało się wprowadzić ten zamiar w czyn dopiero z końcem lat 70 – tych XX wieku. Pozwolenie na budowę przyszło w 1976 roku. Pierwszą Mszę Świętą odprawiono na placu budowy 12 listopada 1977 roku.

 

II. Założenie parafii

Parafia została wydzielona z części Rydułtów, Radoszów i Czernicy. Na parafię składają się trzy osiedla (blokowiska): u zbiegu ulic Ligonia i Mickiewicza, przy ulicy Raciborskiej – Osiedle Radlika oraz Orłowiec. Reszta to zbiorowisko domów jednorodzinnych z Osiedlem na Wzgórzu wraz z wcześniejszą zabudową. W 1976 roku ks. Bolesław Szyszka mianowany został budowniczym nowego kościoła w Rydułtowach – Orłowcu. 3 maja 1978 uzyskano zezwolenie na budowę – przeniesienie dawniejszego kościoła z Czernicy. W 1979 roku biskup katowicki ks. Herbert Bednorz mianował ks. Bolesława Szyszkę rektorem tej placówki. 18 listopada 1979 roku wmurowano kamień węgielny poświęcony (6 czerwca 1979 w Częstochowie) przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Po erygowaniu w 1980 roku parafii ks. Bolesław Szyszka otrzymał nominację na jej proboszcza. Kiedy budowa kościoła była już znacznie zaawansowana, przystąpiono także do budowy probostwa. Oba obiekty od tego momentu były budowane równolegle. W niedługim czasie proboszcz otrzymał zgodę na utworzenie cmentarza parafialnego i budowę kaplicy cmentarnej. Księgi metrykalne prowadzone są od stycznia 1980 roku. Są to księgi: chrztów, ślubów i pogrzebów. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał biskup katowicki Herbert Bednorz dnia 7 listopada 1982 roku. Kościół nadal czeka na konsekrację.

 

III. Wizytacje duszpasterskie:

1. 06 – 08.04.1979r. – bp Herbert Bednorz;
2. 16.09.1984 r. – bp Józef Kurpas;
3. 08.09.1989 r. –  bp Damian Zimoń;
4. 03. 05. 1993 r. – bp Gerard Bernacki;
5. 06 – 07.03.1999 r. –  abp Damian Zimoń;
6. 19.03.2005 r – bp Stefan Cichy;
7. 08 – 10.10.2010  abp Damian Zimoń;

 

IV. Kapłani w parafii i powołania.

PROBOSZCZOWIE i administratorzy parafii:
1. ks. Bolesław SZYSZKA – 1976 – 1998 – proboszcz; * 19.08.1938 w Turzy Śl., + 21.02.1998 w Rydułtowach,       od 24.02.1998 – spoczywa obok kościoła
2. ks. Janusz Stanik – 1998 – administrator, śp.
3. ks. Piotr BORKOWY – 1998 – 2005 – proboszcz, rencista 2017
4. ks. Stanisław JURASZEK – 2005 – 2018;
5. ks. Piotr Makosz od 2018 – proboszcz

WIKARIUSZE pracujący w parafii:
1.  ks. Krzysztof BĄK – 1979 – 1983
2. ks. Henryk GARDYJAS – 1983 (IV – IX), śp.
3. ks. Marian BRAŃKA – 1983 – 1986
4. ks. Aleksander WOJTALA – 1986 – 1989
5. ks. Janusz JARCZYK – 1989 – 1992
6. ks. Zbigniew MIZIA – 1992 – 1996
7. ks. Leszek CZAJA – 1994 – 1997, śp.
8. ks. Janusz STANIK – 1996 – 1998, śp.
9. ks. Piotr MROZEK – 1997 – 2000
10. ks. Jacek KLEPACZ – 1998 – 2001
11.  ks. Damian COPEK – 2000 – 2004
12. ks. Joachim LATAWIEC – 2001 – 2005
14. ks. Krzysztof MIKICIUK – 2004 -2007
15. ks. Zdzisław TRONT – 2005 – 2007, śp.
13. ks. Marek KARDACZYŃSKI – 2005 – 2006
16. ks. Piotr SZWEDA – 2007 – 2013
17. ks. Mirosław PELC – 2007 – 2010
18. ks. Zbigniew PILECKI 2010 – 2013
19. ks. Piotr LISIECKI 2013 – 2015
20. ks. Dariusz SZMIDT 2013 – 2017
21.  ks. Michał KUŚ 2016 – 2016 (III-VIII)
22. ks. Mariusz MAREK 2016 –
23. ks. Łukasz RYGUŁA 2017 –

STAŻYŚCI:
1.  akolita/diakon Andrzej Kos – 1998 – 1999
2. kleryk Grzegorz Zarychta – 1999 – 2000
3. kleryk Piotr Jędrzejczyk – 2000 – 2001
4. dk. Czesław Tomaszek – od 12.03.2001

EMERYCI /REZYDENCI:
1. ks. Antoni Brzózka – 1987 – 1994 rezydent, * 4.07.1913 w Katowicach, + 21.09.1994 w Rydułtowach, od           26.09.1994 spoczywa na cmentarzu
2. ks. Edmund Marek – 1999 – 2014 zam. Osiedle Orłowiec – obecnie Dom XX Emerytów w Opolu

POWOŁANIA KAPŁAŃSKIE I ZAKONNE (męskie):

  1. ks. Adam Masłowski SCJ – RPA – misje
  2. ks. Roman Chromy – archidiecezja katowicka
  3. o. Tomasz Kobierski – OFM /franciszkanin/ – prowincja krakowska
  4. ks. Sławomir Jopek – archidiecezja katowicka, śp.
  5. br. Doroteusz – Andrzej Bukowski – OH /bonifrater/
  6. ks. Łukasz Śleziak SAC /pallotyn/- Ołtarzew,  śp.
  7. ks. Rafał Mucha – 2012 – archidiecezja katowicka
  8. ks. Rafał Procek – 2014 – archidiecezja katowicka
  9. br. Sebastian Firek – nowicjusz Towarzystwa Jezusowego

POWOŁANIA ZAKONNE (żeńskie):

  1. s. Anna Koczyk – Zgromadzenie S. Miłosierdzia św. K. Boromeusza – wystąpiła ze Zgromadzenia
  2. s. Edyta Kozik – Zgromadzenie Córek św. Kamila – profeska
  3. s. Małgorzata Kilian – Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi Wawelskiej – wystąpiła w 2016 roku

 

V. Grupy i stowarzyszenia działające przy parafii:

1.  Ministranci,
2. Dzieci Maryi,
3. Żywy Różaniec,
4. KSM, Orłowieckie Duszpasterstwo Młodzieży
5. Lektorzy i Kantorzy,
6. Katecheza dla dorosłych,
7. Parafialny Zespół Charytatywny,
8. Rodzina Radia Maryja.